Hodowla kotów Syberyjskich i Neva Masquerade

O rasie

Charakter:

Koty Syberyjskie i Neva Masquerade to koty inteligentne, ciekawskie i odważne . Mają dobrą pamięć, reagują na słowa i na swoje imiona. Są bardzo komunikatywne, łagodne i mocno związane z opiekunem. Towarzyszą mu we wszystkich czynnościach domowych. Zawsze chętne do zabawy, wspinaczki i skoków potrzebują wysokobodźcowgo otoczenia. Z tego powodu właściciele kotów Syberyjskich powinni zapewnić im wysoki drapak i liczne kryjówki.  Swoją aktywność dostosowują do warunków panujących w domu. Lubią dzieci i cierpliwie znoszą ich czułości. To rasa hipoalergiczna, z uwagi na mniejszą zawartość w ślinie białka Fel-d1. odpowiedzialnego za reakcje alergiczne.

Koty Syberyjskie zwykle nie sprawiają problemów z wychowaniem, szybko ucząc się dyscypliny i porządku. Są zgodne i niekonfliktowe, dlatego doskonale radzą sobie w licznej gromadzie kotów. Jeśli nie mają zwierzęcego towarzystwa, nie powinny przebywać zbyt długo bez opieki właścicieli, gdyż nie lubią samotności.

Zdrowie i pielęgnacja:

Jest to jedna ze zdrowszych ras, wytrzymała na niskie temperatury. Dość rzadko występują u nich choroby genetyczne. Hodowla nie sprawia większych kłopotów. Chętnie jedzą karmę suchą i mokrą karmę. Futro nie wymaga specjalnych zabiegów, wystarczy raz w tygodniu wyczesywać martwy podszerstek.

Cechy rasy:

Jak większość dużych kotów, dojrzewają dość późno. Okres wzrostu tej rasy wynosi od 3 do nawet 5 lat. Waga dorosłego kocura wynosi 5-7 kg, kotki są zwykle nieco mniejsze.
Wzorzec rasy to kot o silnym ciele, okrągłej głowie oraz charakterystycznych pędzelkach na średniej wielkości, trójkątnych uszach. Oczy duże o lekko owalnym kształcie, osadzone lekko ukośnie, daleko od siebie, wyraźnie niebieskie. Ogon długi, gruby z zaokrąglonym końcem, gęsto owłosiony ze wszystkich stron, ale bez zwisających włosów. Futro średniej długości, dwuwarstwowe.
Koty rodzą się zupełnie białe i wybarwiają się powoli. Dopuszczalne kolory znaczeń:

  • (n) seal-czarny
  • (a) blue-niebieski
  • (d) red-rudy
  • (e) cream-kremowy
  • (f) black tortie-czarny szylkret
  • (g) blue tortie-niebieski szylkret
ewentualnie z dodatkiem (s) silver-srebra lub (y)gold-złota, z pręgowaniem (tabby) lub bez (solid), wszystkie te odmiany dozwolone z białym.
 

Pochodzenie:

Rasa kotów Neva Masquerade pochodzi z Rosji. Jest to odmiana kota syberyjskiego o oryginalnym umaszczeniu kotów syjamskich. Legenda głosi, że pierwsze koty z oznaczeniami pojawiły się w okolicach Petersburga w XVII wieku. Był to efekt samoistnych krzyżówek kotów syberyjskich z kotami syjamskimi. Nazwa rasy pochodzi od rzeki Nevy, która przepływa przez Petersburg oraz od wystawnych balów maskowych, jakie wydawali rosyjscy władcy w owych czasach.

Program hodowli tych kotów został zapoczątkowany w Rosji pod koniec sześćdziesiątych XX wieku, a w 1990 roku Radziecka Federacja Felinologiczna (SFF) zatwierdziła pierwszy oficjalny standard rasy syberyjskiej oraz jego odmianę colourpoint pod nazwą newskaja maskaradnaja. W 2009 roku światowa organizacja FIFe wstępnie uznała nevy jako oddzielną  siostrzaną rasę kotów syberyjskich i oznaczyła je kodem NEM.